Kuuplika

Proovin minagi sõprade eeskujul alustada nn netipäeviku pidamist :) Äkki pakub Sulle huvi :)

laupäev, november 04, 2006 

teatri külastus

Täna käisin oma kolleegi Madise ja ta naise Pireti ning kursaõe Kertiga Draamateatris :) Etenduseks oli "Müügimehe surm". Päris omapärane tõsine tükk, pani mõtlema. Etenduses peegeldus meie tänapäevane elu. Rabeleme rabeleme, et endal ja perel oleks hea. Soovime, et meie lastel läheks veel paremini kui meil endil. Elame ja töötame selleks, et tasuda oma liisinguid ja laene kuni surmani. Mõni ei jõuagi enne surma võlgadest priiks saada ning jätab koorma pere kanda. Hakkad mõtlema, kas tõesti on kõike seda materiaalset staffi vaja omada !? Sama hästi võiks ju lihtsalt rentida, vähemalt ei ole sa eluaegne võlglane ja ei jäta seda koormat järeltulevatele põlvedele. Tasub mõelda selle üle. Peale etendust tegime Kertiga väikse jalutuskäigu Vanalinnas js lõpetasime pizza söömisega minu pool :)

MÜÜGIMEHE SURM
Arthur Miller

Lavastaja Ingo Normet
Kunstnik Airi Eras

Osades: Lembit Ulfsak, Mari Lill, Mait Malmsten, Ivo Uukkivi, Martin Veinmann, Tõnu Aav, Margus Prangel, Ott Sepp (külalisena), Elina Reinold (külalisena), Aleksander Eelmaa (külalisena), Külli Reinumägi, Merle Palmiste.

60-aastase müügimehe Willy Lomaniga on midagi lahti. Päise päeva ajal elab ta mälestustes, justkui oleks tema täiskasvanud pojad veel lapsed ja ta ise oma karjääri alguses. Willy hakkab väsima. Nelikümmend aastat on ta töötanud oma firma madalaimal astmel. Kus ta siis vale sammu tegi ja võimaluse kasutamata jättis? Willy uskus ikka, et edu võti on inimestele meeldimises. Mitte see, mida sa tead, vaid see, keda sa tunned! Nii õpetas ta ka oma poegi. Tulemuseks on aga, et täna jagavad noored mehed isaga tema enesepettust ja ummikut. American Dream'i rususid.

33-aastane Arthur Miller kirjutas "Müügimehe surma" 6 nädalaga. 1949. aastal lavale jõudnud näidend võitis Pulitzeri preemia ning jõudis kiiresti kogu maailma lavadele. Tänaseks on "Müügimehe surm" moodne klassika, üks kõige enam mängitud tänapäeva näitemänge. Eestis lavastati "Proovireisija surm" Noorsooteatris 1970. aastal Heino Mandriga peaosas. Eesti Draamateatri lavastuse jaoks tõlkis Peeter Sauter 2005. aasta suvel näidendi uuesti.

"Rikkust pole Willy Loman majja toonud. Ajalehed temast ei kirjuta. Tal pole just kõige meeldivam iseloom kogu maailmas. Aga ta on inimene ja ta on kohutavas seisus. Sellepärast peab tema vastu kena olema. Ei saa teda nagu kärvanud koera jalaga hauda lükata. Me peame tema vastu tähelepanelikud olema."
Linda Loman, "Müügimehe surm"