Kuuplika

Proovin minagi sõprade eeskujul alustada nn netipäeviku pidamist :) Äkki pakub Sulle huvi :)

kolmapäev, juuli 18, 2007 

Blogi – uus viis keelt õppida

Blogi – uus viis keelt õppida EPL 18. juuli 2007

Hispaanlane Juan Manuel Vilplana arendab oma eesti keele oskust blogisid lugedes. “See oli umbes 3000 aastat tagasi, kui kolm eestlast istus ümber lõkketule. Oli talv ja meestel külm ning igav. Mehed otsustasid välja mõelda uue keele, sellise, mida keegi peale nende enda ei mõistaks. Otsustati loobuda mees- ja naissoo kasutamisest ning tulevikuvormist. Samal ajal oli selles suurepärases uues keeles võimalik ühte nimisõna öelda 14 eri moel. Mehed avasid rahulolevalt õllepudelid, eesti keel oli sündinud.”
Umbes nii kirjeldas neli aastat Hiiumaal elanud ameeriklane Douglas Wells oma ettekujutust sellest, kuidas sündis eesti keel ning vihjas, kuivõrd uhked on eestlased oma emakeele keerukuse üle. Sellest hoolimata ei ole välismaalased eesti keele omandamisest loobunud ja traditsioonilisemate õppevahendite kõrval on hakatud kasutama ka blogisid.
Üheks selliseks õppuriks on Juan Manuel Vilplana, kes oli 2002. aasta sügisel vahetusüliõpilane Tartu ülikoolis, kus ta omandas ka eesti keele algtõed. Kolinud Hispaaniasse tagasi, jäi huvi eesti keele vastu tagaplaanile, ent eelmise aasta sügisest võttis Juan eesti keele õppimise uuesti käsile. Ta leidis, et keele omandamiseks võõrkeelses keskkonnas ei piisa pelgalt sõnaraamatu abil lehtede lugemisest või eestikeelse raadio kuulamisest. Oluline on ka keelt kasutada, sest ainult niimoodi saab grammatika korralikult selgeks ja laieneb sõnavara.
“Otsustasin hakata eestikeelseid blogisid lugema,” meenutas Juan, kes suhtles eestlastega portaalis Orkut ja leidis sealt uusi blogisid. “Blogide kaudu saab selgeks nii kõne- kui ka kirjakeele, sest tavaliselt kasutavad inimesed neid seal segamini. Samuti õpib sealt noortekeelt ja palju käibefraase. Kommentaaride kaudu on võimalik autoriga suhelda ning kui midagi on arusaamatuks jäänud, siis seletust küsida.” Kirjutab ise ka. Eelkõige huvitavad teda need ajaveebid, kus inimesed räägivad endast ja oma elust, viimasel ajal aga ka poliitikablogid. Peamine olevat see, kas loetu on talle keeleliselt arusaadav. Selleks et muuta keele õppimist veelgi efektiivsemaks, peab Juan ka ise eestikeelset ajaveebi. Mõnikord lipsavad vead sisse, kuid eestlased on abivalmid ning vajadusel parandavad vigu ja annavad seletusi.
Nüüd, kus Eesti on Euroopa Liidu liige, avab eesti keele oskus Juani sõnul mitmeid huvitavaid karjäärivõimalusi. “Samuti võimaldab keeleoskus avastada eesti ilukirjandust ning kultuuri, poliitilise süsteemiga lähemalt tutvuda ja inimestega suhelda,” lisas ta.
Vaata ka:
www.koodivahetus.wordpress.com (Juan Manuel Vilplana blogi)